USOSWEB - Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Podstawy zarządzania

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2000-ZA-11PZ-N1
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Podstawy zarządzania
Jednostka: Wydział Administracji i Nauk Społecznych
Grupy: Pierwszy rok zarządzania, pierwszy semestr, studia niestacjonarne pierwszego stopnia
Punkty ECTS i inne: 0 LUB 8.00 LUB 7.00 LUB 6.00 (zmienne w czasie) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Skrócony opis:

Cele przedmiotu

Po ukończeniu przedmiotu student powinien wiedzieć: na czym polega istota zarządzania i od czego zależy jego skuteczność i efektywność oraz czym jest organizacja i jakie elementy mają wpływ na jej prawidłowe funkcjonowanie.

Student powinien umieć: diagnozować problemy zarządzania, a także, uwzględniając analizę otoczenia zewnętrznego i wewnętrznego, wybierać skuteczne instrumenty zarządzania i dostrzegać pewne prawidłowości i zależności w funkcjonowaniu organizacji oraz antycypować skutki podejmowanych decyzji.

Pełny opis:

Treści programowe

A. Problematyka wykładu

1. Ewolucja wiedzy o organizacji i zarządzaniu (przegląd pierwszych koncepcji zarządzania).

2. Kierowanie – umiejętności kierownicze, role kierownicze, style kierowania, źródła władzy, autorytet, przywództwo.

3. Planowanie – rola planowania w zarządzaniu, rodzaje planów, pojęcie i zasady planowania strategicznego, wizja, misja, cele strategiczne, strategia, czynniki kształtujące strategię, rodzaje strategii.

4. Organizowanie – typy struktur organizacyjnych, struktury sztywne i elastyczne, scentralizowane i zdecentralizowane, smukłe i płaskie.

5. Motywowanie – przegląd teorii motywacji, cechy skutecznego motywowania

6. Kontrolowanie – etapy procesu kontroli, funkcje kontroli.

7. Podejmowanie decyzji – istota i klasyfikacja decyzji, techniki i metody podejmowania decyzji, warunki racjonalności decyzji, decyzje grupowe a decyzje indywidualne.

8. Kierowanie zmianą w organizacji – przyczyny zmian organizacyjnych, model cyklu życia organizacji, opór wobec zmian, fazy cyklu wdrażania zmian, zarządzanie zmianą

9. Współczesne metody i koncepcje zarządzania (np. dynamiczne zarządzanie, zarządzanie na krawędzi, zarządzanie 2.0)

10. Znaczenie komunikowania się w zarządzaniu.

11. Etyczny i kulturowy kontekst zarządzania

12. Zarządzanie w warunkach globalizacji.

B. Problematyka ćwiczeń.

1. Test wprowadzający w problematykę zarządzania – „Czy jesteś przedsiębiorcą-menedżerem. Po co studia z zakresu zarządzania?” – dyskusja.

2. Analiza i ocena wybranych szkół myśli organizatorskiej – ich znaczenie dla zarządzania współczesną organizacją – zadanie ćwiczeniowe.

3. Praktyka zarządzania a podejście do zarządzania (klasyczne, behawioralne, ilościowe, systemowe) – analiza przypadków, zadanie ćwiczeniowe.

4. Analiza dowolnie wybranej organizacji, znanej studentom z najbliższego otoczenia wg. Modelu H.J. Levitta (zadania, technika, struktura, ludzie), zadanie ćwiczeniowe. Wizyta studyjna - firma Wójcik)

5. Problemy podejmowania decyzji (decyzje programowalne, nieprogramowalne, decyzje wymuszone, grupowe i indywidualne podejmowanie decyzji) – zadanie wg. przygotowanego arkuszu.

6. Projektowanie struktur organizacyjnych – zadanie na podstawie case study.

7. Charakterystyka stylu kierowania, techniki zarządzania a umiejętności kierownicze – na podstawie wybranego przypadku.

8. Motywatory i antybodźce a koncepcja potrzeb wg A. Masłowa i F. Herzberga. – zadanie ćwiczeniowe.

9. Praktyczne implementacje kontroli w procesie zarządzania – zadanie ćwiczeniowe sprawdzające trafność decyzji.

Literatura:

Wykaz literatury

A. Literatura wymagana do ostatecznego zaliczenia zajęć (zdania egzaminu):

1. Nowe kierunki w organizacji i zarządzaniu, red. B. Glinka, M. Kostera, Wolters Kluwer, Warszawa 2016.

2. M. Dołgasz, J. Fudaliński, M. Kosała, H. Smutek, Podstawy zarządzania, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2009.

3. R. W. Griffin, Podstawy zarządzania organizacjami, Wyd. PWN, Warszawa 2013.

4. B. Kowrygo, H. Górska-Warsewicz, M. Świątkowska, Podstawy organizacji i zarządzania przedsiębiorstwem, Wy-dawnictwo SGGW, Warszawa 2008.

5. Zarządzanie przedsiębiorstwem w turbulentnym otoczeniu, red. R. Krupski, PWE, Warszawa 2005.

6. M. Bielski, Podstawy teorii organizacji i zarządzania, C.H. Beck, Warszawa 2004.

B. Literatura uzupełniająca

1. B. Mazur, Zarządzanie w warunkach różnorodności zasobów ludzkich, Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Bia-łymstoku, Białystok 2009.

2. B. Kwarcińska, Doskonalenie zawodowe menedżerów w gospodarce opartej na wiedzy, Oficyna Wydawnicza Gar-mond, Poznań 2005.

Efekty uczenia się:

Wiedza

Kr1_W01

S1P_W01

-Ma podstawową wiedzę o zarządzaniu jako nauce o działaniach sprawczych człowieka, o sprawowaniu władzy oraz o dysponowaniu zasobami, o miejscu nauki o zarządzaniu w obszarze nauk społecznych, w dziedzinie nauk ekonomicznych oraz o relacjach do innych nauk społecznych i humanistycznych

Kr1_W03

S1P_W08

- Zna podstawowe systemy zarządzania organizacjami, ich obszary funkcjonalne oraz główne typy struktur organizacyjnych organizacji gospodarczych, publicznych i społecznych

Kr1_W04

S1P_W05

- Ma podstawową wiedzę o człowieku, jako podmiocie tworzącym struktury społeczne i ekonomiczne oraz o motywach jego działania

Kr1_W05

S1P_W04

S1P_W09

H1P_W07

H1P_W06

-Ma wiedzę o poglądach na temat struktur organizacji produkcji oraz o instytucjach społeczno-ekonomicznych, a także o rodzajach więzi społecznych, ich historycznej ewolucji i ich wpływie na zachowania rynkowe podmiotów gospodarczych i nabywców.

Zna podstawowe teorie dotyczące rozwoju myśli organizatorskiej

Kr1_W07

S1P_W07

S1P_W10

- Ma wiedzę o normach i regułach (prawnych, organizacyjnych, moralnych i etycznych) w zakresie nauk ekonomicznych dotyczących organizacji różnego typu i osób tworzących te organizacje.

Zna i rozumie podstawowe pojęcia i zasady z zakresu ochrony własności przemysłowej i prawa autorskiego

Kr1_W08

S1P_W08

S1P_W11

H1P_W07

- Ma wiedzę niezbędną do oceny zjawisk i przedsięwzięć ekonomicznych determinujących decyzje kierownicze. Ma wiedzę o procesach zmian struktur statycznych i dynamicznych w organizacjach gospodarczych, to jest o elementach, tych procesów, przyczynach, przebiegu, skali i konsekwencjach.

- Zna zasady tworzenia i rozwoju form indywidualnej przedsiębiorczości z wykorzystaniem wiedzy z obszaru nauk społecznych, ekonomicznych i o zarządzaniu.

Dostrzega zmiany zachodzące w otoczeniu kulturowym, społecznym, ekonomicznym, politycznym i technologicznym organizacji różnego typu

Kr1_W09

S1P_W08

S1P_W11

- Zna zasady tworzenia i ekonomicznego funkcjonowania organizacji komercyjnych i sektora publicznego, ich formy, fazy rozwoju, jak również uwarunkowania organizacyjne i zasobowe determinujące ich wartość oraz sukces ekonomiczny

Umiejętności

Kr1_U01

S1P_U01

S1P_U08

- Rozumie i potrafi prawidłowo interpretować podstawowe zjawiska ekonomiczne wymagające reakcji zarządczych.

Rozumie i umie wyjaśnić treść komunikatów instytucji gospodarczych, artykułów zamieszczanych w prasie codziennej i czasopismach z zakresu nauk społecznych, ekonomicznych i zarządzania. Prawidłowo stosuje pojęcia z zakresu nauk ekonomicznych, w tym z zakresu nauki o zarządzaniu.

Kr1_U02

S1P_U02

-Potrafi pozyskiwać dane z różnych źródeł do analizowania konkretnych procesów i zjawisk ekonomicznych i wykorzystać te dane do procesu zarządzania.

Potrafi korzystać z technologii informacyjnych

Kr1_U03

S1P_U02

S1P_U03

- Potrafi właściwie analizować przyczyny, przebieg i skutki konkretnych procesów gospodarczych i podjąć właściwe działania zarządcze, z wykorzystaniem podstawowych teorii i właściwych metod z zakresu nauk ekonomicznych, w tym nauki o zarządzaniu

- Potrafi zidentyfikować interesariuszy procesów i zdarzeń gospodarczych oraz podjąć właściwe działania

Kr1_U04

S1P_U05

Kr1_U05

S1P_U05

- Potrafi prognozować procesy i zjawiska ekonomiczne w kontekście podejmowanych działań zarządczych z wykorzystaniem standardowych metod i narzędzi organizacji i zarządzania.

- Prawidłowo posługuje się systemami normatywnymi oraz wybranymi normami i regułami (prawnymi, zawodowymi, moralnymi) w celu rozwiązania podstawowego zadania z zakresu organizacji i zarządzania.

Kr1_U05

S1P_U05

Prawidłowo posługuje się systemami normatywnymi oraz wybranymi normami i regułami (prawnymi, zawodowymi, moralnymi) w celu rozwiązania podstawowego zadania z zakresu organizacji i zarządzania

Kr1_U06

S1P_U02

S1P_U06

S1P_U07

- Wykorzystuje zdobytą wiedzę do rozstrzygania dylematów pojawiających się w pracy zawodowej.

Potrafi rozwiązać podstawowe problemy z zakresu organizacji i zarządzania pojawiające się w praktyce gospodarczej, to znaczy potrafi planować w perspektywie krótko i długoterminowej, konfigurować zasoby i harmonogramy wykonania, motywować pracowników i siebie samego, dokonać oceny skutków działania w wymiarze ex-post i ex-ante.

Potrafi przewidzieć zagrożenia wynikające ze struktury wewnętrznej i tkwiące w otoczeniu organizacji w wymiarze makroekonomiczny, sektorowym terytorialnym i produktowym.

Oceni sytuację finansową organizacji na tle sektora i innych podmiotów. Zaproponuje odpowiednie rozwiązania problemów z zakresu organizacji procesów produkcyjnych, zaopatrzenia, dystrybucji i marketingu. Zidentyfikuje i dobrać odpowiednie metody zarządzania w sytuacjach ryzyka przedsiębiorstwa i bezpieczeństwa publicznego.

Kr1_U07

S1P_U02

S1P_U06

S1P_U07

Analizuje proponowane rozwiązania podstawowych problemów z zakresu organizacji i zarządzania, umie przedstawić ich zalety i wady oraz zaproponować w tym zakresie odpowiednie rozstrzygnięcia, posiada umiejętność wdrażania proponowanych rozwiązań

Kr1_U08

S1P_U09

S1P_U10

S1P_U06

H1P_U10

H1P_U12

Posiada umiejętność przygotowania typowych prac pisemnych oraz wystąpień ustnych i prezentacji w języku polskim, dotyczących zagadnień z zakresu organizacji i zarządzania, z wykorzystaniem różnych źródeł i podstawowych koncepcji teoretycznych.

Dobiera właściwe metody badawcze i analizuje wyniki badań związane z problemami organizacji i zarządzania.

Posiada umiejętność merytorycznego formułowania wniosków i ich argumentowania z wykorzystaniem posiadanej wiedzy w odniesieniu do poglądów innych osób.

Kompetencje społeczne (postawy)

Kr1_K01

S1P_K01

S1P_K06

H1P_K01

Samodoskonalenie

- rozumie potrzebę rozwoju i uczenia się przez całe życie

- inspiruje innych do nauki

- potrafi uzupełniać i doskonalić nabytą wiedzę i umiejętności, rozszerzone o wymiar interdyscyplinarny

- zna swoje silne i słabe strony, stawia sobie ambitne cele na miarę swoich możliwości

- umie przyjąć porażkę, przyznać się do błędu

Kr1_K02

S1P_K02

S1P_K03

S1P_K05

H1P_K02

Współpraca

- potrafi harmonijnie współdziałać i pracować w grupie, przyjmując w niej różne role

- potrafi uzgodnić z grupą cele i podział zadań

- jest otwarty, szanuje odmienność innych członków zespołu

Kr1_K03

H1P_K02

Komunikacja

umie uczestniczyć w zespołowym przygotowaniu projektów społecznych z wykorzystaniem konsultacji społecznych; przewiduje wielokierunkowe skutki prawne, społeczne i ekonomiczne tych projektów

Kr1_K04

S1P_K04

S1P_K05

Uczciwość

- stosuje się do zasad etyki

- szanuje prawo

- jest obiektywny, potrafi dostrzec konflikt interesów

- prawidłowo identyfikuje i rozstrzyga dylematy związane z wykonywaniem zawodu

Kr1_K05

S1P_K05

S1P_K03

H1P_K05

Odpowiedzialność

- dotrzymuje terminów,

- potrafi odpowiednio określić priorytety służące realizacji określonego przez siebie zadania

- potrafi przewidywać społeczne skutki swojej działalności

- konsekwentnie dąży do celu

- umie pracować systematycznie i samodzielnie

- stosuje się do reguł i norm życia społecznego

Kr1_K06

S1P_K07

Kreatywność

- myśli kreatywnie, potrafi wyjść poza utarte schematy

- potrafi myśleć i działać w sposób przedsiębiorczy

- potrafi elastycznie dostosować się do wymogów otoczenia

Metody i kryteria oceniania:

Forma i sposób zaliczenia oraz podstawowe kryteria oceny lub wymagania egzaminacyjne

A. Sposób zaliczenia

• egzamin

• zaliczenie z oceną

B. Formy zaliczenia:

• egzamin pisemny: z pytaniami (zadaniami) otwartymi

• zaliczenie ćwiczeń – ustalenie oceny zaliczeniowej na podstawie ocen cząstkowych otrzymywanych w trakcie trwania semestru oraz oceny za wykonanie pracy zaliczeniowej

C. Podstawowe kryteria

Warunkiem uzyskania pozytywnej oceny jest 55% punktów uzyskanych za 4 pytania otwarte, osoby zabierające głos na wykładzie, odpowiadające na pytania prowadzącego otrzymują dodatkowe punkty.

Ćwiczenia:

- W zespołach studenckich przygotowanie analizy studium przypadków wybranych przedsiębiorstw – dotyczących współczesnych problemów zarządzania w małej firmie lub w organizacji korporacyjnej.

- Aktywne rozwiązywanie w zespołach studenckich tematycznych zadań, można uzyskać 5pkt za zadanie (min 20pkt do zaliczenia, max 35pkt).

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2011/12" (zakończony)

Okres: 2011-09-01 - 2012-02-13
Wybrany podział planu:


powiększ
zobacz plan zajęć
Typ zajęć:
Ćwiczenia, 30 godzin więcej informacji
Wykład, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Izabela Seredocha
Prowadzący grup: Ryszard Pałgan, Izabela Seredocha
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Egzamin
Ćwiczenia - Zaliczenie na ocenę
Wykład - Egzamin

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2012/13" (zakończony)

Okres: 2012-09-29 - 2013-02-13
Wybrany podział planu:


powiększ
zobacz plan zajęć
Typ zajęć:
Ćwiczenia, 30 godzin więcej informacji
Wykład, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Izabela Seredocha
Prowadzący grup: Bożena Pawłowska, Izabela Seredocha
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Egzamin
Ćwiczenia - Zaliczenie na ocenę
Wykład - Egzamin

Zajęcia w cyklu "Semestr Zimowy 2013/14" (zakończony)

Okres: 2013-10-01 - 2014-02-13
Wybrany podział planu:


powiększ
zobacz plan zajęć
Typ zajęć:
Ćwiczenia, 30 godzin więcej informacji
Wykład, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: (brak danych)
Prowadzący grup: Bożena Pawłowska, Izabela Seredocha
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Egzamin
Ćwiczenia - Zaliczenie na ocenę
Wykład - Egzamin

Zajęcia w cyklu "Semestr Zimowy 2014/15" (zakończony)

Okres: 2014-10-01 - 2015-02-13
Wybrany podział planu:


powiększ
zobacz plan zajęć
Typ zajęć:
Ćwiczenia, 30 godzin więcej informacji
Wykład, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: (brak danych)
Prowadzący grup: Bożena Pawłowska, Izabela Seredocha
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Egzamin
Ćwiczenia - Zaliczenie na ocenę
Wykład - Egzamin

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2015/16" (zakończony)

Okres: 2015-10-01 - 2016-02-13
Wybrany podział planu:


powiększ
zobacz plan zajęć
Typ zajęć:
Ćwiczenia, 30 godzin więcej informacji
Wykład, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: (brak danych)
Prowadzący grup: Bożena Pawłowska, Izabela Seredocha
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Egzamin
Ćwiczenia - Zaliczenie na ocenę
Wykład - Egzamin

Zajęcia w cyklu "Semetr zimowy 2016/2017" (zakończony)

Okres: 2016-10-01 - 2017-02-13
Wybrany podział planu:


powiększ
zobacz plan zajęć
Typ zajęć:
Ćwiczenia, 30 godzin więcej informacji
Wykład, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: (brak danych)
Prowadzący grup: Bożena Pawłowska, Izabela Seredocha
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Egzamin
Ćwiczenia - Zaliczenie na ocenę
Wykład - Egzamin

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2017/2018" (zakończony)

Okres: 2017-10-01 - 2018-02-13
Wybrany podział planu:


powiększ
zobacz plan zajęć
Typ zajęć:
Ćwiczenia, 30 godzin więcej informacji
Wykład, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: (brak danych)
Prowadzący grup: Elżbieta Majchrzak-Kłokocka, Izabela Seredocha
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Egzamin
Ćwiczenia - Zaliczenie na ocenę
Wykład - Egzamin

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2018/2019" (zakończony)

Okres: 2018-10-01 - 2019-02-13
Wybrany podział planu:


powiększ
zobacz plan zajęć
Typ zajęć:
Ćwiczenia, 30 godzin więcej informacji
Wykład, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: (brak danych)
Prowadzący grup: Elżbieta Majchrzak-Kłokocka, Izabela Seredocha
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Egzamin
Ćwiczenia - Zaliczenie na ocenę
Wykład - Egzamin

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2019/2020" (zakończony)

Okres: 2019-10-01 - 2020-02-13
Wybrany podział planu:


powiększ
zobacz plan zajęć
Typ zajęć:
Ćwiczenia, 30 godzin więcej informacji
Wykład, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: (brak danych)
Prowadzący grup: Andrzej Hurło, Izabela Seredocha
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Egzamin
Ćwiczenia - Zaliczenie na ocenę
Wykład - Egzamin

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2020/2021" (zakończony)

Okres: 2020-10-01 - 2021-02-13
Wybrany podział planu:


powiększ
zobacz plan zajęć
Typ zajęć:
Ćwiczenia, 30 godzin więcej informacji
Wykład, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: (brak danych)
Prowadzący grup: Andrzej Hurło, Izabela Seredocha
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Egzamin
Ćwiczenia - Zaliczenie na ocenę
Wykład - Egzamin

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2021/2022" (zakończony)

Okres: 2021-10-01 - 2022-02-13
Wybrany podział planu:


powiększ
zobacz plan zajęć
Typ zajęć:
Ćwiczenia, 30 godzin więcej informacji
Wykład, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: (brak danych)
Prowadzący grup: Artur Matłach, Izabela Seredocha
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Egzamin
Ćwiczenia - Zaliczenie na ocenę
Wykład - Egzamin
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest USOSWEB - Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 6.8.0.0