USOSWEB - Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Prawo podatkowe

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2000-AD-21PP-N2
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Prawo podatkowe
Jednostka: Wydział Administracji i Nauk Społecznych
Grupy:
Punkty ECTS i inne: 0 LUB 3.00 (w zależności od programu) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: (brak danych)
Skrócony opis:

Cele przedmiotu

Celem nauczania przedmiotu jest nabycie przez studenta wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych opisanych w efektach kształcenia. Dotyczą one zapoznania studentów z zasadami funkcjonowania prawa podatkowego w kontekście działalności instytucji publicznych, przedsiębiorstw i osób fizycznych. Chodzi tu o nabycie wiedzy na temat podatków, ich klasyfikacji, funkcji, zasad konstrukcji, specyfiki ich rozliczania, jak również uwarunkowań działalności administracji podatkowej.

Pełny opis:

Treści programowe wykładu (konwersatorium)

1. Pojęcie i uwarunkowania funkcjonowania prawa podatkowego.

2. Elementy konstrukcji podatku i jego funkcje.

3. Klasyfikacja podatków.

4. Charakterystyka systemu podatkowego w Polsce.

5. Materialne prawo podatkowe: obowiązek podatkowy a zobowiązanie podatkowe, powstawanie i wygasanie zobowiązań podatkowych, zaległość podatkowa i nadpłata podatku, ulgi w spłacie zo-bowiązań podatkowych, odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe, deklaracje i informacje podatkowe, przedawnienie zobowiązań podatkowych.

6. Uwarunkowania podatków dochodowych. Elementy konstrukcji prawnej podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku dochodowego od osób prawnych oraz ryczałtowych form opodatkowania.

7. Charakterystyka podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego. Inne formy opodatkowania obrotu.

8. Podatki samorządowe (podatek od nieruchomości, podatek rolny, podatek leśny, podatek od środ-ków transportowych, podatek od czynności cywilnoprawnych, podatek od spadków i darowizn) – specyfika ich konstrukcji, zasady rozliczania oraz kompetencje organów samorządu terytorialnego w ich obszarze. Opłaty wnoszone na rzecz jednostek samorządu terytorialnego.

9. Zasady postępowania podatkowego.

10. Uwarunkowania działalności administracji podatkowej w kontekście wymiaru, kontroli i egzekucji zobowiązań podatkowych.

Literatura:

Wykaz literatury

A. Literatura wymagana do ostatecznego zaliczenia zajęć:

1. Gomułowicz A., Mączyński D., Podatki i prawo podatkowe, Wolters Kluwer, Warszawa 2016.

2. Majchrzycka-Guzowska A., Finanse i prawo finansowe, Wolters Kluwer, Warszawa 2019.

3. Mastalski R., Prawo podatkowe, C.H. Beck, Warszawa 2019.

4. Wolański R., System podatkowy w Polsce, Wolters Kluwer, Warszawa 2016.

B. Akty prawne:

1. Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 900 ze zm.

B. Literatura uzupełniająca

1. Różycki K., Postępowania i kontrole podatkowe. Prawa i obowiązki przedsiębiorców według Konstytucji biznesu, Wolters Kluwer, Warszawa 2019.

2. Stolarski P., Kontrola realizacji zobowiązań podatkowych w Polsce, Wolters Kluwer 2016.

Efekty uczenia się:

Wiedza

Kr2_W08

(S2P_W08

S2P_W11)

Ma pogłębioną wiedzę na temat tworzenia i ekonomicznego funkcjonowania organizacji sektora publicznego, ich form, faz rozwoju, jak również uwarunkowań finansowych determinujących ich organizację (uwarunkowania administracji podatkowej) i funkcjonowanie oraz sukces w wymiarze społecznym, tj. funkcję fiskalną.

Kr2_W09

(S2P_W02

S2P_W03

S2P_W07

S2P_W08

S2P_W11)

Ma pogłębioną wiedzę o różnych rodzajach struktur i instytucji publicznych: prawnych, admini-stracyjnych, ekonomicznych i społecznych przestrzennych i środowiskowych oraz zmianach w nich zachodzących w odniesieniu do struktur i procedur związanych z funkcjonowaniem prawa podatkowego

Umiejętności

Kr2_U01

(S2P_U01

S2P_U08)

Rozumie i potrafi prawidłowo interpretować złożone sprawy administracyjne oraz zjawiska eko-nomiczne, społeczne, przestrzenne i środowiskowe w zakresie usług publicznych i rozwoju jedno-stek terytorialnych. Rozumie i umie wyjaśnić treść aktów administracyjnych oraz innych doku-mentów, komunikatów i artykułów w prasie i czasopismach z obszaru nauk społecznych w kon-tekście funkcjonowania różnorodnych algorytmów podziału środków publicznych. Prawidłowo stosuje pojęcia z zakresu nauk społecznych (dotyczące m.in. z funkcjonowania podatków), w tym w szczególności z zakresu nauk prawnych i nauki o administracji.

Kr2_U02

(S2P_U02

S2P_U03

S2P_U10)

Potrafi wykorzystać wiedzę teoretyczną do opisu przyczyn i przebiegu spraw administracyjnych oraz procesów i zjawisk społeczno-ekonomicznych dotyczących spraw publicznych i prawa po-datkowego. Potrafi formułować własne opinie krytyczne w tym zakresie. Posiada umiejętność formułowania krytycznych opinii o zachowaniach ludzi w ww. strukturach na podstawie wiedzy naukowej, doświadczenia i oceny funkcjonowania tych struktur

Kr2_U03

(S2P_U02

S2P_U03)

Potrafi właściwie analizować przyczyny, przebieg i skutki spraw administracyjnych, procesów i zjawisk w zakresie społeczno-ekonomicznym z wykorzystaniem właściwych metod badawczych.

Kr2_U04

(S2P_U04)

Potrafi prognozować i modelować złożone sprawy administracyjne oraz procesy i zjawiska spo-łeczno-ekonomiczne z wykorzystaniem zaawansowanych metod i narzędzi właściwych dla nauki o administracji, w tym m.in. wysokość przeznaczanych środków publicznych na różnorodne dziedziny funkcjonowania państwa w oparciu o różnorodne algorytmy i zasady ich podziału

Kr2_U05

(S2P_U05)

Prawidłowo posługuje się systemami normatywnymi oraz wybranymi normami i regułami praw-nymi, zawodowymi i moralnymi w celu rozwiązania problemu z zakresu zadań administracji publicznej dotyczących prawa podatkowego

Kr2_U06

(S2P_U02

S2P_U06

S2P_U07)

Wykorzystuje zdobytą wiedzę w sposób kreatywny w różnych zakresach i formach do rozwiązy-wania problemów z zakresu zadań administracji publicznej pojawiających się w praktyce działania administracji podatkowej

Kr2_U07

(S2P_U02

S2P_U06

S2P_U07)

Umie samodzielnie zaproponować rozwiązania konkretnych spraw administracyjnych i publicz-nych problemów z zakresu społeczno-ekonomicznego w oparciu o założone kryteria. Potrafi doprowadzić do podjęcia rozstrzygnięć w zakresie możliwości korzystania z określonych praw gwarantowanych przez prawo podatkowe

Kr2_U08

(S2P_U09

S2P_U10)

Posiada pogłębioną umiejętność przygotowania typowych prac pisemnych oraz wystąpień ustnych i prezentacji w języku polskim, dotyczących zagadnień szczegółowych z wykorzystaniem podstawowych ujęć teoretycznych, a także różnych źródeł z zakresu prawa podatkowego.

Potrafi w sposób zrozumiały dla innych przedstawić swój pogląd na zagadnienie, odważnie, ale z rozwagą wyraża swoje zdanie, nie boi się zadawać pytań, potrafi kulturalnie uczestniczyć w dys-kusji, umie wyrażać konstruktywną krytykę dotyczącą funkcjonowania prawa podatkowego

Kr2_U09

(S2P_U09

S2P_U10

S2P_U11)

Włada nowożytnym językiem obcym na poziomie zgodnym z wymaganiami określonymi dla poziomu B2+ Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.

Posiada pogłębioną umiejętność przygotowania prac pisemnych, wystąpień ustnych i prezentacji, w nowożytnym języku obcym, dotyczących zagadnień szczegółowych w zakresie działania administracji podatkowej, z wykorzystaniem podstawowych ujęć teoretycznych, a także różnych źródeł prawa podatkowego.

Kompetencje społeczne

Kr2_K01

(S2A_K01

S2A_K06

H2A_K01)

Samodoskonalenie - rozumie potrzebę rozwoju i uczenia się przez całe życie, inspiruje innych do nauki, potrafi uzupełniać i doskonalić nabytą wiedzę i umiejętności, rozszerzone o wymiar inter-dyscyplinarny, zna swoje silne i słabe strony, stawia sobie ambitne cele na miarę swoich możliwo-ści, umie przyjąć porażkę, przyznać się do błędu.

Kr2_K02

(S2A_K02

S2A_K03

S2A_K05)

Współpraca - potrafi harmonijnie współdziałać i pracować w grupie, przyjmując w niej różne role, potrafi uzgodnić z grupą cele i podział zadań, jest otwarty, szanuje odmienność innych członków zespołu

Kr2_K03

(S2A_K05

A2A_K02)

Komunikacja - umie uczestniczyć w zespołowym przygotowaniu projektów społecznych z wykorzystaniem konsultacji społecznych; przewiduje wielokierunkowe skutki prawne, społeczne i ekonomiczne tych projektów.

Kr2_K04

(S2A_K04

S2A_K05)

Uczciwość - stosuje się do zasad etyki, szanuje prawo, jest obiektywny, potrafi dostrzec konflikt interesów, prawidłowo identyfikuje i rozstrzyga dylematy związane z wykonywaniem zawodu.

Kr2_K05

(S2A_K05

S2A_K03

H2A_K05)

Odpowiedzialność - dotrzymuje terminów, potrafi odpowiednio określić priorytety służące reali-zacji określonego przez siebie zadania, potrafi przewidywać społeczne skutki swojej działalności, konsekwentnie dąży do celu, umie pracować systematycznie i samodzielnie, stosuje się do reguł i norm życia społecznego.

Kr2_K06

(S2A_K07

H2A_K06)

Kreatywność - myśli kreatywnie, potrafi wyjść poza utarte schematy, potrafi myśleć i działać w sposób przedsiębiorczy, potrafi elastycznie dostosować się do wymogów otoczenia

Metody i kryteria oceniania:

Forma i sposób zaliczenia oraz podstawowe kryteria oceny lub wymagania egzaminacyjne

A. Sposób zaliczenia

• zaliczenie z oceną

B. Formy zaliczenia:

Zaliczenie pisemne testowe

C. Podstawowe kryteria

Warunkiem otrzymania pozytywnej oceny jest uzyskanie co najmniej połowy punktów z zaliczenia. Na ostateczną ocenę ma też wpływ aktywność na zajęciach, udział w dyskusji, rozwiązywanie analizowanych zadań.

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2019/2020" (zakończony)

Okres: 2019-10-01 - 2020-02-13
Wybrany podział planu:


powiększ
zobacz plan zajęć
Typ zajęć:
Konwersatorium, 18 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: (brak danych)
Prowadzący grup: Paweł Galiński
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Konwersatorium - Zaliczenie na ocenę

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2020/2021" (zakończony)

Okres: 2020-10-01 - 2021-02-13
Wybrany podział planu:


powiększ
zobacz plan zajęć
Typ zajęć:
Konwersatorium, 18 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: (brak danych)
Prowadzący grup: Paweł Galiński
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Konwersatorium - Zaliczenie na ocenę
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest USOSWEB - Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 6.8.0.0